CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA ZAJĘCIA?
1. Ważny karnet.
2. Strój kąpielowy dla rodzica i pieluszkę do pływania dla dziecka.
3. Klapki dla rodzica i obuwie na zmianę dla dzieci chodzących.
4. Ręcznik dla siebie i dwa ręczniki lub ręcznik i szlafroczek dla malucha.
5. Nosidełko (można je wnieść na teren pływalni, po wyrażeniu zgody przez kierownictwo obiektu).
6. Kosmetyki dla siebie i dla dziecka (mydło, oliwka, itp.) oraz suszarkę do włosów, jeśli nie ma na wyposażeniu basenu.
7. Pieluszkę na zmianę.
8. Przekąskę by posilić się po zajęciach.
PRZED ZAJĘCIAMI!
1.Wykupując karnet przez system, rodzice zaświadczają, że i dziecko i osoba biorąca udział z dzieckiem w zajęciach – nie maja żadnych przeciwwskazań medycznych do udziału w kursie.
2. Nie należy smarować dziecka oliwkami i kremami.
3. Jeśli podczas zajęć wymagane są czepki, należy pokazać się dziecku kilka razy wcześniej w domu w czepku, aby nie bało się rodzica podczas lekcji.
4. Nie należy karmić dzieci później niż na pół godziny przed zajęciami. Wyjątek stanowi karmienie piersią.
PIERWSZE KROKI NA TERENIE PŁYWALNI
1. Do przebieralni wchodzimy z dzieckiem 15-20 minut przed zajęciami (przed wejściem, zmieniamy obuwie w szatni). Wózki zostawiamy w wyznaczonym miejscu, wskazanym przez organizatorów zajęć.
2. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem by samemu się przebrać jest zapięcie malucha w nosidełku.
3. Przed zajęciami obowiązuje wspólny prysznic rodzica z dzieckiem.
4. Zajęcia odbywają się z instruktorami. Instruktorzy pomagają Państwu przy wejściu i wyjściu z wody. Jeśli trzeba wejść do wody po drabince, instruktor przytrzymuje dziecko, rodzic sam wchodzi do wody, a następnie odbiera dziecko od instruktora.
5. W czasie ćwiczeń nie podajemy dzieciom smoczka.
6. Po zajęciach myjemy dziecko mydłem pod prysznicem. Dobrze osuszone dziecko smarujemy oliwką lub kremem.
7. Po wyjściu z szatni zaleca się odczekać jeszcze ok. 20-30 minut na terenie pływalni.

CO DAJE DZIECKU MOŻLIWOŚĆ PORUSZANIA SIĘ W WODZIE?
Woda umożliwia dziecku samodzielne poruszanie się już w pierwszym okresie jego życia, dodatkowo ważnym faktem jest to, że wykonywane przez dziecko ruchy zachodzą w trzech płaszczyznach, mięśnie działają w warunkach odciążenia, dzięki czemu wykonują mniejszą pracę statyczną a większa energia może być wykorzystana na dynamiczną pracę kończyn. Wpływa to dodatnio na siłę mięśniową i koordynację ruchową dzieci. Zdobyte przez dzieci doświadczenie ruchowe zostaje zapamiętanie a następnie modyfikowane w zależności od potrzeby, programowanie ruchu, który staje się celowy (np.: sięganie po piłkę).
Ćwiczenia na basenie stanowią, nie tylko znakomitą zabawą dla malca, ale i naukę.
Ciekawość dziecka i chęć poznawania świata jest uzależniona od jego możliwości ruchowych. Dzięki środowisku wodnemu, które daje dziecku większą swobodę ruchu, poznawanie otoczenia staje się łatwiejsze, może też mieć charakter bardziej samodzielny.
Dziecko poznaje siebie, swoje możliwości.
KIEDY NAJLEPIEJ ZACZĄĆ OSWAJAĆ DZIECKO Z WODĄ?
W warunkach domowych dzieci można już zacząć uczyć pływać w wieku 6 – 8 tygodni. Wtedy ma ono jeszcze zakodowane odruchy z życia płodowego: nie boi się i nie otwiera ust, kiedy się zanurza. Po dwóch latach nauki na basenie maluch jest w stanie zupełnie sam, bez kółka, płynąć pieskiem. Niemowlę, które nie chodzi na basen, traci pierwotne odruchy. Dlatego dziecko roczne jest nieporównywalnie trudniej przyzwyczaić do wody niż kilkumiesięczne. Podczas pierwszych kilku zajęć na basenie uczą się przede wszystkim rodzice – to oni muszą zachować spokój, opanować strach i potrafić odpowiednio zareagować, kiedy dziecko zachłyśnie się albo zanurzy głowę.
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE SZKOŁY PŁYWANIA DLA NIEMOWLĄT?
1. Uprawnienia i doświadczenie kadry instruktorskiej:
– zajęcia prowadzone są przez magistrów wychowania fizycznego, magistrów rehabilitacji, ratowników WOPR oraz instruktorów pływania
2. Temperaturę wody w basenie.
– temperatura wody powinna wynosić 31-33 stopnie Celsjusza. Woda powinna być uzdatniona hipoalergicznymi preparatami, jednak w niecce basenowej wskazana jest obecność pewnej ilości chloru, bo tylko chlor zapewnia mikrobiologiczną czystość wody.
3. Udogodnienia w szatniach dla najmłodszych użytkowników:
– specjalnie przygotowane stanowiska do przebierania dzieci zapewniają bezpieczeństwo i wygodę.
4. Ilość osób w grupie.
– ilość osób w grupie ustalana jest przez organizatorów zajęć, jednak na jednego instruktora nie może przypadać więcej niż 15 dzieci,
– w zajęciach z dzieckiem w wodzie uczestniczy jedno z rodziców (lub inny opiekun prawny).
WARUNKI, JAKIE POWINIEN SPEŁNIAĆ BASEN:
Temperatura wody musi być dostosowana do wrażliwości dziecięcych organizmów – dla dzieci od 3 do 7 miesięcy 32-33˚C, a dla dzieci do 8 miesiąca życia około 31-32˚C.
Woda w basenie powinna być odpowiednio uzdatniana. Najlepiej, jeśli jest oczyszczana przez filtry przepływowe i ozonowana. Basen powinien posiadać szatnię rodzinną, gdzie osoba towarzysząca w zmienionym obuwiu może wejść i pomóc przebrać dziecko, lub osobną szatnię dla matek z dziećmi, wyposażoną w specjalne miejsce do położenia dziecka oraz przewijak. Szatnia męska również powinna być tak przygotowana. Na basen można wnieść fotelik dla dziecka lub karimatę, do położenia malucha Rodzice powinni wchodzić na basen w tylko w zmienionym stroju sportowym i w klapkach.
CZEGO NAUCZĄ SIĘ POCIECHY:
Samodzielności w poruszaniu się w wodzie, wchodzenia i wychodzenia z basenu bez asysty osób starszych. Zdobędą doświadczenie ułożenia swojego ciała w wodzie w różnych pozycjach takich, które nie są możliwe na lądzie. Nauczą się tolerować wodę na rękach, buzi oraz zdobędą umiejętność całkowitego zanurzenia się. Odkryją własną niezależność w poruszaniu się w wodzie bez pomocy rodziców. Będą potrafiły bezpiecznie zachowywać się nad wodą. Współdziałania z osobą ćwiczącą. Integracji w grupie z innymi dziećmi, co stanowi dobre przygotowanie przed przedszkolne dla dziecka. Poprzez zabawę oswoją się z wodą, nauczą się pewnie w niej zachowywać oraz cieszyć się ze środowiska wodnego. Poprzez ćwiczenia ruchowe wzmocnią swój układ mięśniowy, oddechowy oraz wpłyną na rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej.
CZEGO NAUCZĄ SIĘ RODZICE:
Bezpiecznego poruszania się i trzymania dziecka w wodzie.
Pomagania dziecku bezpiecznie zdobywać nowe doświadczenia, zachęcać do ich pogłębiana.
Wspólnego prowadzenia aktywnego trybu życia od pierwszych miesięcy życia pociechy.
Nauczą się traktować swoje dziecko jako indywidualną jednostkę, rozumieć etapy jego rozwoju, obserwować zmiany psychoruchowe i społeczne.
Nigdy nie być zbyt wymagającym.
Stworzyć dziecku odpowiednie warunki, zapewnić poczucie bezpieczeństwa i swobody na zajęciach.
Cieszyć się razem z dzieckiem ze wspólnych sukcesów i pocieszać w przypadku drobnych porażek.
Należy również pamiętać, że dzieci najwięcej uczą się mając poczucie bezpieczeństwa i akceptacji tego, co robią. Ważne jest to, by rodzic uczestniczył w zajęciach z entuzjazmem i zaangażowaniem równym dziecku.
„PŁYWANIE” W DOMU.
Rodzice, którzy chcą, aby, ich dzieci nie bały się środowiska wodnego, powinni rozpocząć oswajanie dziecka z wodą w warunkach domowych. Działanie to pozytywnie wpłynie na zachowanie dziecka na pływalni, oraz podczas zajęć w wodzie. Już, dwu – trzymiesięczne niemowlaki mogą brać udział w zajęciach na basenie. Dzieci, które podczas domowych kąpieli zostały przyzwyczajone do zanurzania główki, oblewania twarzy wodą i pluskania, nie będą miały problemów z wykonywaniem większości zadań na pływalni. Nurkowanie, skoki do wody i ćwiczenia, dzieci zaakceptują znacznie szybciej, znacznie łatwiej i bez lęku nauczą się nowych elementów.
Rodzice mogą samodzielnie ćwiczyć ze swoimi pociechami w domu już od pierwszych dni życia dziecka.
